Jednoduchý přístup k udržitelnosti

Postoj belgického architekta Philippa Samyna k udržitelnosti připomíná nekonformního amerického designéra Buckminstera Fullera, jenž byl přesvědčen, že všichni architekti by měli znát hmotnost svých budov. „Zdroje jsou omezené“, vysvětluje Samyn. „Čím méně materiálů tedy použijete, tím lépe chráníte planetu.“

Pohlédnete-li na jeho fasádu hasičské stanice v Charleroi, pochopíte, co tím myslí Tvoří ji dva hlavní prvky. V úrovni terénu se za 48 prosklenými stropními vraty skrývá 48 vozidel protipožární ochrany. Horní patra jsou pokryta tenkou slupkou z perforované prolamované oceli, jež ční do dvouapůlmetrové výšky nad střešní terasu, kde vytváří zeleninovou zahradu, posezení a běžeckou dráhu s vítanou ochranu proti větru.

Lehká prosklená vrata uspořádaná v nepřerušovaném kruhu vytvářejí dojem takřka plovoucí budovy. Když se otevřou, zdá se, jakoby celé přízemní podlaží zmizelo, a za hasičskými vozy zahlédnete pevné jádro budovy. „Snažili jsme se vytvořit co nejjednodušší a nejlevnější funkční, udržitelná vrata", říká Samyn. Kombinace subtilnosti a síly vrat celou budovu prosvětluje a vyjadřuje záměr udržitelnosti celkového designu.

Výrobky pro nejrůznější použití

Prohlédněte si naši kompletní nabídku vstupních řešení online spolu s údaji o výrobcích a technickými informacemi připravenými ke stažení. Vyhledejte řešení pro své potřeby.